Trudno wyobrazić sobie nasze codzienne życie bez dostępu do samochodu. Posiadanie własnego pojazdu to często konieczność, gdyż mieszkańcy mniejszych miast i wsi, mogą nie dysponować odpowiednimi połączeniami komunikacji miejskiej, aby pozwolić sobie na codzienne dojazdy do pracy, szkoły czy sklepu. Tym samym, samochód staje się dla nas niezwykle przydatnym narzędziem, jednak jego zakup wiąże się z pewnymi czynnościami formalnymi. Co musimy zrobić, kiedy kupimy samochód, żeby nie narazić się policji lub urzędowi skarbowemu?
Własny samochód – nie tylko wygoda, ale także formalności
Zakupowi własnego auta zawsze towarzyszą duże emocje. Nawet jeśli nie interesujemy się zbytnio motoryzacją, to własny samochód z całą pewnością przyprawi nas o szybsze bicie serca. W natłoku tych przeżyć, może zdarzyć nam się zapomnieć dopełnić niezbędne formalności. Niestety, zakup swojego pojazdu to także obowiązek jego rejestracji czy zapłaty podatku. O czym powinniśmy pamiętać, kiedy kupimy już samochód?
Samochód i urzędy – czyli jakie formalności musimy spełnić po zakupie auta
Formalności jakie musimy wypełnić po zakupie samochodu, zależą w dużej mierze od okoliczności. Nieco inaczej wygląda zakup samochodu od zajmującej się tym firmy, w salonie, czy od osoby prywatnej. Nawet jeśli dostaniemy samochód od kogoś z rodziny, także czeka nas trochę obowiązków, jak choćby podatek od darowizny. Czym on jest i jak wygląda jego zapłata można przeczytać pod tym linkiem: http://loando.pl/wpis/darowizna-umowa-podatek-darowizna-samochodu.
Pierwszą rzeczą jaką powinniśmy zrobić od razu po zakupie samochodu, to skierowanie się do Urzędu Skarbowego. Dotyczy to samochodów używanych, ale takich, które kupujemy od osoby prywatnej. W związku z tym, jeśli nasz pojazd nabędziemy w komisie, to nie musimy płacić podatku z tego tytułu. Jeśli jednak nasz pojazd nabyliśmy od osoby, która nie zajmuje się handlem samochodami zarobkowo, konieczne będzie uiszczenie podatku od wzbogacenia. Wynosi on dwa procent rzeczywistej wartości samochodu. Zaniżanie ceny na umowie nic nam nie da – Urząd Skarbowy wyliczy wartość samochodu samodzielnie.
Kolejną formalnością będzie zarejestrowanie naszego pojazdu. Najczęściej wiąże się to także z wymianą tablic rejestracyjnych w pojeździe na nowe. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy nasz samochód kupiliśmy w tym samym powiecie. Tablice mogą wtedy zostać na swoim miejscu, zmieni się tylko właściciel pojazdu.
Przegląd i ubezpieczenie
Przy zakupie samochodu, niezbędne jest zadbanie o to, by nasz pojazd posiadał aktualne ubezpieczenie i przegląd. Jeśli z jakiegoś powodu nie posiada on jednego z tych dokumentów, nie możemy wyjechać nim na drogę publiczną, do momentu dopełnienia tych formalności.
Ubezpieczenie pojazdu zazwyczaj jest przekazywane dalej. Oznacza to, że jeśli kupimy samochód od osoby prywatnej, możemy poruszać się na jej ubezpieczeniu do momentu wygaśnięcia polisy. Jest tutaj jednak jeden haczyk – jeśli ubezpieczenie nie zostało opłacone w całości, to my będziemy musieli je pokryć. Można także zerwać obecną umowę ubezpieczenia i zdecydować się na nową. Czasami taki rozwiązanie jest bardziej korzystne, czasami nie – wiele zależy od naszych zniżek i modelu pojazdu.