Hartowanie jest metodą obróbki cieplnej. Rozgrzanie materiału do odpowiedniej temperatury, a następnie szybkie schłodzenie, pozwala na wewnętrzną przebudowę struktury materiału. Dzięki temu materiał zyskuje nowe wskaźniki trwałości i odporności na ścieranie. Metod hartowania stali jest dużo, każda zależy od elementu, który ma zostać poddany obróbce cieplnej.
Jak hartować stal?
Stal jest materiałem miękkim, mało wytrzymałym i giętkim. Zrobione z niej elementy mogłyby się wyginać w rękach. Hartownia usługi w Lublinie świadczy w oparciu o różne metody hartowania stali. Pozwala to na uzyskanie materiału odpornego na ścieranie, twardego, który z powodzeniem przetrwa eksploatację. Hartowanie polega na poddaniu stali działaniu wysokiej temperatury. Stal zostaje nagrzana do temperatury wyższej o 30 do 50 °C od temperatury przemiany austenitycznej. Następnie podtrzymuje się przez pewien czas wyższą temperaturę, by doszło do zmian w strukturze wewnętrznej. Po tym procesie należy szybko schłodzić stal.
Metody hartowania stali
Wybór metody hartowania stali zależy od rodzaju materiału i jego przeznaczenia. Jedna z metod jest hartowanie w atmosferze ochronnej. Polega ona na podaniu do pieca specjalnego gazu, na przykład wodoru, azotu czy argonu. Dzięki temu niemożliwa jest reakcja utleniania. Dzięki temu powierzchnia hartowanego przedmiotu nie zmienia swojego składu chemicznego.
Najpopularniejszą metodą hartowania stali jest hartowanie martenzytyzne, czyli nagrzewanie stali w celu uzyskania struktury austenitu oraz szybkie chłodzenie materiału w kąpieli chłodzącej. Umożliwia to otrzymanie twardych, sztywnych i wytrzymałych elementów. Hartowanie stopniowe polega na szybkim schładzaniu w stopionej saletrze. Jest to sposób hartowania, który stosowany jest w branży lotniczej i wojskowej. Aby zwiększyć twardość stali i jej wytrzymałość, stosuje się hartowanie izotermiczne. Stal powstała ta metodą wykorzystywana jest do produkcji części.