Urządzenia przeznaczone do pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu są bardzo delikatne i czułe, pod tym względem jako użytkownik musimy być bardzo ostrożni nawet w momencie przechowywania. Znajdują się w nich sensory zwane również czujnikami, to one odpowiadają za przechwytywanie stężenia alkoholu i przeliczają na promile, niestety z tego powodu są bardzo wyczulone i gdy konkretna wartość zostanie zbyt dużo przekroczona mogą tego nie wytrzymać.
Jak stosować i przechowywać urządzenia do kontroli trzeźwości?
Będąc prywatnym nowym użytkownikiem alkomatu nie możemy mieć wielkiej wiedzy na jego temat, dlatego warto zainteresować się tym tematem w szczególności, że tego typu sprzęty mało nie kosztują. A więc w kwestii przechowywania należy pamiętać, aby zapewnić mu odpowiednią temperaturę w okolicach 20 stopni Celsjusza, Temperatura musi oscylować w okolicach temperatury pokojowej i nie może mieć wzrostów bądź spadków, gdyż w momencie gdy wahania będą częste, źle wpłyną na działanie urządzenia. Kolejną bardzo ważną kwestią jest kalibracja, w tym wypadku warto posłuchać się specjalistów i przynajmniej raz na kilka miesięcy udać się do specjalisty z https://alkopatrol.pl w celu kalibracji. Ostatnią wskazówką, zdecydowanie najtrudniejszą do wykonania jest dotycząca używania owego urządzenia. Dokładniej mówiąc będąc na imprezie, na wakacjach czy urlopie chcąc zmierzyć własną bądź czyjąś trzeźwość nie należy dokonywać pomiaru wcześniej niż po upływie pół godziny po spożyciu alkoholu.
Jaki model wybrać?
Wydawać by się mogło, że urządzenia do pomiaru trzeźwości służą jedynie jednostkom publicznym takim jak policja czy straż miejsca, okazuje się jednak, że coraz częstszym wyborem stają się być w przypadku osób prywatnych w celach uniknięcia jazdy pod wpływem. Dlatego też warto znać trzy rodzaje tych urządzeń. Pierwszymi z nich są sensory półprzewodnikowe cechujące się najmniejszą dokładnością pomiaru jednak ze względu na swoją cenę są najczęściej wybierane na rynku. Ciekawy wybór stanowią również sensory elektrochemiczne stosowane przez profesjonalistów, ich głównym atutem jest dokładny pomiar stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Ostatnim wyborem może być model spektrofotometryczny nie wymagający okresowej kalibracji oraz dokonujący bardzo dokładne pomiary. Ze względu na swoją cenę jest jednak najrzadziej wybierany na rynku.