Home Sport Zanim znajdziemy się na stoku…

Zanim znajdziemy się na stoku…

Zanim znajdziemy się na stoku…
1

Wielu miłośników jazdy na nartach z utęsknieniem czeka na moment, kiedy wreszcie spakuje niezbędny sprzęt i znajdzie się na stoku. Czar, fascynacja górami i to niesamowite wrażenie, że można prześcignąć wiatr, sprawiają, iż czujemy się wyjątkowi.

Te niepowtarzalne przeżycia staną się naszym udziałem pod warunkiem, że odpowiednio przygotujemy się do sezonu narciarskiego. Tylko wtedy bowiem będziemy bezpieczni i nie doprowadzimy do pojawienia się kontuzji. Uraz – nawet najmniejszy – mógłby pozbawić nas przyjemności szusowania.

Do jazdy na nartach ciało należy z jednej strony przygotować kompleksowo, z drugiej natomiast pamiętać, że sam proces powinien być rozłożony w czasie. Nie sposób przecież zapewnić organizmowi odpowiedniej ochrony, gdy zaniedbamy jakiś etap lub zbyt późno rozpoczniemy starania.

Kondycja i rozciąganie

Jeżeli planujemy wyjazd na narty, to w zasadzie po zakończeniu lata dobrze byłoby rozpocząć przygotowanie ciała do sezonu narciarskiego. Właściwe ćwiczenia – zawsze zaczynane od rozgrzewki – na pewno usprawnią nasze ciało i sprawią, że stanie się ono bardziej elastyczne, a co za tym idzie odporniejsze na uszkodzenie.

W celu przygotowania ciała pod względem kondycyjnym dobrze byłoby wykonywać następujące ćwiczenia. Jednym z najpraktyczniejszych sposobów budowania formy jest bieganie, najlepiej na świeżym powietrzu. Pamiętajmy jednocześnie, że dystans należy zwiększać stopniowo, ponieważ unikniemy w ten sposób zakwasów.

Robienie pompek, wykroków, przysiadów, chodzenie po schodach, jazda na rowerze, pływanie nie tylko zapewni nam lepszą kondycję, ale także pozwoli na rozciąganie mięśni. Stretching zapewni poza tym trzymanie równowagi, gibkość, koordynację i kontrolę ruchów oraz elastyczność ciała.

Chrońmy stawy

Wykonywanie odpowiednich ćwiczeń może w bardzo skuteczny sposób zabezpieczyć nasze stawy przed urazami typu skręcenie czy zerwanie więzadeł bądź ścięgien. Szczególnie troskliwie powinniśmy zadbać o stawy kolanowe, ponieważ to one są najbardziej obciążone w czasie jazdy na nartach.

Nie ulega wątpliwości, że dzięki ćwiczeniom jesteśmy w stanie przygotować nasze ciało do sezonu narciarskiego. Nie może to jednak kończyć się słomianym zapałem. Musimy mieć świadomość, że tylko regularne wykonywanie ćwiczeń przyniesie oczekiwane efekty, a są one niezwykle istotne. Mają przecież zabezpieczyć nas przed kontuzjami i przed wykluczeniem ze stoku. Nie ma niczego bardziej przykrego od konieczności przerwania urlopu i świadomości, że w bardzo prosty sposób mogliśmy temu zapobiec.

tags:

Komentarz(1)

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
6 ⁄ 2 =


freehbo freehealth freehealthy freeheat freehelmet freehome freehospital freehot freeice freeinformation