Home Zdrowie i Uroda Wstydliwy problem – prostata

Wstydliwy problem – prostata

Wstydliwy problem – prostata
1

Nie miej żadnych złudzeń – jeżeli dopadły cię problemy z przerostem prostaty, bez właściwego leczenia nie miną on same z siebie. Naprawdę warto wcześniej zatroszczyć się o to, aby choroba nie zadomowiła się u ciebie na stałe.

Prostata – w czym problem?

Prostata, zwana też sterczem, to gruczoł wielkości dojrzałego orzecha laskowego, umiejscowiony poniżej pęcherza moczowego. Jego wydzielina wchodzi w skład spermy, umożliwiając plemnikom poruszanie się. Przez środek prostaty przechodzi cewka moczowa. W momencie rozrostu prostata zaczyna naciskać na cewkę, powodując nieprzyjemny ból podczas oddawania moczu. Wielu mężczyzn dowiaduje się o istnieniu tego niewielkiego gruczołu dopiero za sprawą właśnie tych przykrych dolegliwości, które najczęściej zaczynają się po ukończeniu 50. roku życia (dotykają jednak również i bardzo młodych ludzi).

Kiedy czas na męską decyzję?
Jeżeli któryś z poniższych objawów zaobserwowałeś u siebie, nie zwlekaj, tylko pilnie odwiedź urologa:

  • masz słaby i spowolniony strumień moczu, po oddaniu którego czujesz, że pęcherz nadal nie jest w pełni opróżniony
  • częściej niż do tej pory odczuwasz potrzebę oddawania moczu (w tym nie ma praktycznie choć jednej nocy, żebyś nie musiał udać się do łazienki)
  • potrzeba oddania moczu jest wyjątkowo mocna i pilna.

Nawet jeżeli do tej pory nie zaobserwowałeś u siebie niepokojących objawów a ukończyłeś 50. rok życia, to najwyższy czas na to, żeby zacząć co roku odwiedzać urologa (lub przynajmniej lekarza pierwszego kontaktu), który sprawdzi czy przypadkiem nie zaczyna się u ciebie proces rozrostu gruczołu. Zaoszczędzi ci to na pewno sporo bólu i problemów.

tags:

Komentarz(1)

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
22 + 22 =


freehbo freehealth freehealthy freeheat freehelmet freehome freehospital freehot freeice freeinformation