Home Podróże Split i jego atrakcje

Split i jego atrakcje

Split
Split
Split
Split - panorama miasta
Split - stare miasto
1

To miasto jest doskonale znane ze względu na swe położenie oraz znajdujące się na jego terenie zabytki. Split to duma Chorwacji oraz jedno z tych miejsc, z których słynie Dalmacja. To drugie pod względem wielkości miasto w Chorwacji mogące pochwalić się długą i ciekawą historią.

Split był miejscem, które już Rzymianie cenili jako miejsce wypoczynkowe, zaś wiele zasług dla jego rozwoju miał cesarz Dioklecjan. Do dnia dzisiejszego o tej postaci przypomina tu wiele obiektów.

Co koniecznie muszą zobaczyć turyści odwiedzający Split?

Oto obiekty, których w czasie wycieczki po tym mieście nie można pominąć.

Najcenniejszym zabytkiem miasta jest bez wątpienia Pałac Dioklecjana, jeden z najważniejszych zabytków rzymskich na Bałkanach. Dawniej służył on jako letnia rezydencja, był też jednocześnie rzymskim obozem. Godnym uwagi obiektem jest również katedra św. Dujama – dawne mauzoleum cesarza Dioklecjana, które w VII stuleciu zostało przemienione w kościół. Warto zajrzeć do jego wnętrza, w którym wzrok przyciągają XV – wieczne freski renesansowe i barokowe obrazy Jakuba Palmy Młodszego i Pietra Ferrariego. W kościele tym można podziwiać również drewniane stalle – najstarsze w Dalmacji.

Podczas wizyty w tym mieście warto odwiedzić również Muzeum Splitu, które mieści się w pałacyku z XVI wieku. Koniecznie trzeba też zajrzeć do pałacu Cindro, który uchodzi za najpiękniejszą budowlę barokową w mieście.

Cennym zabytkiem architektury jest też gotycki ratusz, który powstał w połowie XV wieku. W jego wnętrzu mieści się obecnie Muzeum Etnograficzne. To jednocześnie ważne miejsce z punktu widzenia historii. W tym gmachu, w czerwcu 1945 roku, sformował się pierwszy rząd wyzwolonej Chorwacji.

Wszystkie te atrakcje sprawiają, że wycieczki po takim mieście jak Split stają się wspaniałą przygodą dla każdego. Tu szybko można się przekonać, że Dalmacja to kraina wyjątkowa, w której każdy może się zakochać od pierwszego spojrzenia.

Komentarz(1)

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
29 − 12 =


freehbo freehealth freehealthy freeheat freehelmet freehome freehospital freehot freeice freeinformation