Home Lifestyle Odwyk a leczenie alkoholizmu

Odwyk a leczenie alkoholizmu

Odwyk a leczenie alkoholizmu
1

Leczenie odwykowe dla wielu osób jest równoznaczne z leczeniem alkoholizmu. Nie należy jednak utożsamiać tych dwóch pojęć – sama terapia odwykowa nie wystarczy, aby alkoholik zerwał z nałogiem.
Odwyk i trzeźwienie to etap dzięki któremu można rozpocząć długotrwałą terapię, w czasie której osoba uzależniona uczy się kontrolować potrzebę sięgnięcia po alkohol. Bez tego leczenie alkoholizmu – podobnie zresztą jak leczenie innych uzależnień – będzie nieskuteczne.

Sam odwyk najczęściej prowadzony jest pod ścisłą kontrola lekarza i terapeuty w warunkach ambulatoryjnych (czyli po prostu w klinice lub innym ośrodku leczenia uzależnień), co pozwala zminimalizować możliwość dostępu do alkoholu. Koniecznym warunkiem jest jednak wewnętrzna motywacja – bez niej alkoholik nie tylko nie zostanie wyleczony, ale prawdopodobnie nawet nie dokończy leczenia odwykowego, nawet jeżeli zasady dotyczące dostępu do alkoholu i możliwości opuszczania kliniki odwykowej zostaną opracowane bardzo restrykcyjnie i będą ściśle przestrzegane.

Oczywiście wewnętrzna motywacja nie przechodzi znikąd. Gdyby tak było, to cały proces leczenia alkoholizmu były niepotrzebny. Terapia służy właśnie temu, żeby uświadomić alkoholikowi straty, które wynikają z uzależnienia, a także pomóc mu zbudować motywację do trzeźwienia i walki z nałogiem. To tak naprawdę główny element całej terapii alkoholowej, który decyduje o skuteczności każdego leczenia uzależnień.
Dlatego też nie ma żadnych wytycznych jak długo powinien trwać odwyk, żeby leczenie alkoholizmu przyniosło długofalowe efekty – jest to kwestia indywidualnych uwarunkowań oraz intensywności prowadzonej psychoterapii.

Komentarz(1)

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
26 + 29 =


freehbo freehealth freehealthy freeheat freehelmet freehome freehospital freehot freeice freeinformation