Home Podróże Norwegia – perła Skandynawii

Norwegia – perła Skandynawii

oslo-1
oslo-2
norwegia-2
Norwegia – perła Skandynawii
1

Norwegia nazywana bywa „najpiękniejszą córą Skandynawii” i nie ma w tym stwierdzeniu cienia przesady. Ta utkana z gór, lasów, zatok i wysp wstęga o prawie dwóch tysiącach kilometrów długości zachwyca oryginalnym urokiem i niepowtarzalnym pięknem natury. Charakterystyczne dla norweskiego krajobrazu fiordy wyglądają na miejsca, z którymi natura nie bardzo wiedziała, co począć – nie mogąc zdecydować się ani na morze, ani na góry, połączyła je razem, tworząc krainę dwóch żywiołów.

Przybywający tutaj mieszkaniec któregoś z dużych europejskich miast, pozbawiony na co dzień kontaktu z przyrodą, czuje się jednocześnie i zagubiony, i zafascynowany potęgą natury. Wdzierające się na sto kilkadziesiąt kilometrów w głąb lądu morze, o intensywnej szmaragdowej barwie rzadko spotykanej nawet wokół wysp koralowych i urwiste, pionowo wznoszące się nad nim skały, z których roztaczają się wspaniałe widoki, nie są jedyną atrakcją turystyczną Norwegii. Za fiordami, dalej w głąb lądu rozciąga się kraina fieldów – górskich kamiennych płaskowyżów, pokrytych przez cały rok lodowcami i płatami śniegu, które latem tworzą malowniczą sieć wartkich strumieni, wodospadów i górskich jezior. Najwyższy z fieldów – Jotunheimen, czyli Siedlisko Olbrzymów, był, według legendy, terenem walk boga Thora ze złośliwymi trollami i olbrzymami. Ta i podobne jej baśnie, ciągle żywe w norweskiej kulturze, pochodzą z czasów wojowniczych Wikingów, którzy w IX wieku zdobywali Brytanię i docierali do wybrzeży Morza Śródziemnego, a przez północny Atlantyk nawet do Grenlandii. Dzisiaj po mężnych wojownikach Harolda Jasnowłosego pozostały stare cmentarzyska rozrzucone wokół Bergen, legendarne długie łodzie w muzeum w Oslo i drewniane kościoły typu skav.

Piękna przyroda, której niepowtarzalność wyróżnia Norwegię spośród innych krajów, wywarła wielki wpływ na jej mieszkańców. Wbrew obiegowym opiniom o zimnych Skandynawach, Norwegowie, żyjąc w małych, znacznie od siebie oddalonych osiedlach, są spragnieni kontaktów ze światem. Życzliwi i otwarci, podczas spotkań z cudzoziemcami pragną dowiedzieć się, jak żyją inni. Około jednej trzeciej mieszkańców kraju mieszka w stolicy, która od lat 90-tych całkowicie zmieniła swoje oblicze. Z sennego szarego miasta na krańcach kontynentu przeistoczyła się w nowoczesną metropolię. Nie pozostają w tyle inne miasta – piękne, latem obsypane kwiatami, surowe Trondheim i leżący na południu kraju Stavanger. Dzisiejsza Norwegia, mocno osadzona w przeszłości i dumna ze swej historii, jest krajem śmiało patrzącym w przyszłość. Społeczeństwo zamożne dzięki odkryciu w latach 70-tych ubiegłego wieku złóż ropy, potrafiło mądrze wykorzystać obfitość pieniędzy, znaczną ich część inwestując w ochronę drogiej sercu każdego Norwega przyrody. Dzięki temu pozostała ona nieskażona i wraz z białymi nocami oraz gorącym, choć krótkim latem, stanowi niebagatelną atrakcję dla licznie przybywających tam turystów.

Komentarz(1)

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
24 ⁄ 4 =


freehbo freehealth freehealthy freeheat freehelmet freehome freehospital freehot freeice freeinformation