Łuszczyca jest chorobą ogólnoustrojową, może manifestować się występowaniem zmian na różnych częściach ciała – na paznokciach, kolanach, łokciach, w stawach oraz na powierzchni skóry gładkiej i owłosionej – łuszczyca skóry głowy, która jest odrębnym typem choroby.
Łuszczyca skóry głowy – przyczyny choroby
Przyczyny choroby nie są do końca poznane. Łuszczyca skóry głowy ma przyczyny takie same jak inne rodzaje tej choroby. Lekarze wskazują na przyczyny o charakterze genetycznym, związanym ze stylem życia, użytkowaniem leków, stresem. Wśród leków jakie mogą przyczyniać się do występowania u pacjentów zmian łuszczycowych i zaostrzeń choroby są:
- leki zawierające kwas salicylowy – wśród nich znajduje się popularnie stosowana w rodzinach aspiryna. Zwykle stosuje się ją rutynowo w leczeniu przeziębień, bólu głowy czy u pacjentów z podwyższonych ryzykiem chorób układu krążenia.
- leki przeciwzapalne – dostępne w większości bez recepty. Są często stosowane w leczeniu infekcji wirusowych, przeziębień, bólu głowy czy bólów menstruacyjnych.
- lit – rzadko obecnie stosowany, część pacjentów leczonych psychiatrycznie przyjmuje lit rutynowo w leczeniu zaburzeń.
- beta blokery – mające zastosowanie w leczeniu osób z chorobami serca.
- leki w leczeniu malarii – w Polsce z uwagi na brak przypadków malarii właściwie nie można mówić o związku między łuszczycą a leczeniem malarii, jednak problem ten dotyczy np. osób często wyjeżdżających w regionie tropiku i subtropiku.
Objawy łuszczycy skóry i łuszczycy na głowie
Objawem łuszczycy są przede wszystkim charakterystyczne zmiany na skórze. W zmienionych chorobowo miejscach występuje duże zaczerwienienie i typowa dla łuszczycy srebrna lub szarawa łuska. Oprócz tego zmiany mogą występować na paznokciach, które są zażółcone, mocno wyschnięte, ich powierzchnia może być nierówna, obserwuje się również występowanie tzw. plamy olejowej, czyli żółto brunatnych przebarwień na skórze pod paznokciem, które prześwitują przez płytkę. Łuszczyca na głowie objawia się zmianami jak opisano powyżej, jednak co charakterystyczne, występują one głównie na owłosionej skórze głowy lub w miejscach, gdzie gładka skóra łączy się z włosami – na karku, przy uszach czy na skroniach i czole.
Łuszczyca we włosach jest wyzwaniem zarówno dla pacjenta jak i dla producentów leków i kosmetyków. Ważne jest jednoczesne zadbanie o skórę głowy i zminimalizowanie zmian łuszczycowych, przy jednoczesnej pielęgnacji włosów. Agresywne środki myjące są niewskazane. Powodują podrażnienia i mogą znacznie pogarszać stan skóry oraz wysuszać włosy.
Leczenie łuszczycy głowy
Łuszczyca skóry głowy wymusza nieco inny rodzaj terapii niż stosowana w leczeniu zmian, które występują wyłącznie na skórze. W tym przypadku zastosowanie maści i kremów jest ograniczone. Tradycyjne preparaty zwykle zawierają tłuszcze i emolienty np. wosk pszczeli, glicerynę i wazelinę, które nie nadają się do stosowania u osób, u których występuje łuszczyca we włosach. Powodują one opadnięcie włosów, mocne ich przetłuszczenie a w rezultacie znacznie zmniejszają komfort stosowania i samopoczucie pacjentów. Z tego powodu w leczeniu choroby jaką jest łuszczyca skóry głowy może sprawdzić się leczenie ogólnoustrojowe – za pomocą przepisanych przez lekarza leków doustnych. Leczenie należy wesprzeć zastosowaniem łagodnych szamponów. W szamponach zwykle są substancje dodatkowe – wyciągi dziegciowe, cynk, olej konopny, wyciąg z rzodkwi, oraz składniki keratolityczne (złuszczające).
Pielęgnacja skóry u osób chorujących na odmianę manifestujące się na skórze głowy musi być delikatna i rozsądna. Zmian nie wolno rozdrapywać, a łuski usuwać na siłę. Może to powodować pogorszenie stanu skóry, uwidocznienie zmian, a nawet wpłynąć negatywnie na kondycję włosów.
Ten rodzaj łuszczycy jest sporym wyzwaniem dla lekarzy i pacjentów, ponieważ wymaga zastosowania innych metod leczenia i wsparcia terapii stosowaniem specjalnych szamponów dla pacjentów z łuszczycą.