Home Zdrowie i Uroda Lekomania: podstępny nałóg

Lekomania: podstępny nałóg

Lekomania: podstępny nałóg
1

Jest nałogiem niebezpiecznym, choć często zaczyna się w bardzo niewinny sposób. Leki, przyjmowane tak chętnie nawet przy drobnych dolegliwościach, mogą stać się przyczyną groźnego uzależnienia. Lekomania jest problemem coraz częstszym.

Moda na sięganie po leki „na wszystko” oraz nadmierne korzystanie z suplementów diety, traktowanie antybiotyków jako podstawy skutecznego leczenia oraz brak wiedzy na temat konsekwencji, jakie nadmiar środków farmakologicznych może nieść ze sobą to czynniki, które sprzyjają uzależnieniom od lekarstw. Co warto wiedzieć na temat tego nałogu? W jaki sposób zaczyna się to uzależnienie i na czym polega ryzyko z nim związane?

Czym jest lekomania?

Lekomania to specyficzne uzależnienie, o którym nie mówi się zbyt często. Nałóg alkoholowy czy narkotykowy są przecież tematami (pozornie) ważniejszymi. Narkotyki również wydają się większym problemem niż to, że ktoś sięga często po tabletki. Wiadomo jednak, że osób uzależnionych od leków przybywa, a skutki takiego nałogu mogą mieć poważne konsekwencje. Uzależnienie wiąże się często z faktem przyjmowania przez dłuższy czas jednego leku. Taka długa terapia może sprawić, że odstawienie lekarstwa napawa pacjenta lękiem. Zdarza się zatem, że niektórzy sięgają po niego w dalszym ciągu, choć w istocie nie ma już takiej potrzeby. Przyjmowanie leków bez konieczności sprawia za to wiele nowych problemów i stanowi poważne wyzwanie dla organizmu. Dlaczego zatem niektórzy nie są w stanie po zakończonej terapii farmakologicznej rozstać się z lekarstwem? Przyzwyczajenie to jedna sprawa. Inną kwestią jest lęk, który wiąże się z odstawieniem danego preparatu. Fizyczne oraz psychiczne uzależnienie prowadzi do utraty kontroli nad tym, jaka dawka leku jest przyjmowana. Stąd też kolejne problemy, które wiążą się z przedawkowaniem oraz skutkami obciążania organizmu na zbyt częsty i bardzo często niepotrzebny kontakt z lekami.

Jak rodzi się uzależnienie?

W jaki sposób rozwija się nałóg i kto jest na problemy z lekami najmocniej narażony? Wiadomo już, że na uzależnienie od leków najbardziej narażeni są pacjenci zmuszeni przez dłuższy czas do przyjmowania środków stymulujących układ nerwowy. Niebezpieczne jest też nadużywanie silnych środków przeciwbólowych, przeciwkaszlowych oraz nasennych i uspokajających. Objawy uzależnienia są dość charakterystyczne, jednak najbliższe otoczenie lekomana nie zawsze zwraca na nie uwagę. Niepokój związany z brakiem możliwości przyjęcia leku, zachodzące stopniowo zmiany osobowości oraz wyniszczenie organizmu to sygnały, których nie można lekceważyć. Agresywne zachowanie, brak motywacji do działania lub też problemy z koncentracją to cechy, które bardzo często wiążą się z uzależnieniem od lekarstw. Przedawkowanie lub połączenie wielkiej dawki leków z alkoholem to niebezpieczna kombinacja, która w tragiczny sposób może zakończyć przygodę z lekami. By uniknąć takich skutków, należy w porę podjęć odpowiednie leczenie. Na czym może opierać się walka z uzależnieniem od lekarstw?

Lekomania: jak z nią walczyć?

Leczenie tego nałogu jest bardzo ważną sprawą. Często niezbędne staje się tu specjalistyczne wsparcie i pomoc psychiatry. Niezbędna staje się również psychoterapia, która pozwala ograniczyć ryzyko powrotu do nałogu. Leczenie lekomanii samodzielnie nie może przynieść dobrych rezultatów, zatem pobyt w klinice staje się koniecznością w zdecydowanej większości przypadków.

Lekomania, tak często ignorowana, nie jest problemem błahym. Ogromna liczba osób uzależnionych od lekarstw przeciwbólowych, uspokajających czy nasennych jest na to najlepszym dowodem. Pamiętajmy, że leki mają nam pomóc w walce z konkretnym schorzeniem, jednak zbyt częste sięganie po nie może stać się początkiem poważnych problemów.

Komentarz(1)

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
23 × 15 =


freehbo freehealth freehealthy freeheat freehelmet freehome freehospital freehot freeice freeinformation