Home Lifestyle Kryzys wieku średniego: co warto wiedzieć na ten temat?

Kryzys wieku średniego: co warto wiedzieć na ten temat?

Kryzys wieku średniego: co warto wiedzieć na ten temat?
1

O kryzysie wieku średniego mówi się zwykle w chwili, gdy dojrzali panowie zaczynają zachowywać się niczym młodzieńcy i szukać akceptacji w kręgu coraz młodszych kobiet. I choć to panowie z upływem czasu radzą sobie gorzej, i kobietom zdarzają się tu poważne problemy.

Kryzys wieku średniego to ciekawe i skomplikowane zarazem zagadnienie, a jego zrozumienie może pomóc i nam, i naszym bliskim w chwili, gdy wiek zacznie być przyczyną naszych problemów.

Czym jest kryzys wieku średniego?

Zacznijmy jednak od wyjaśnienia, czym jest kryzys wieku średniego i w jaki sposób objawia się ów problem. Otóż kryzys ten jest dość częstym zjawiskiem wśród osób pomiędzy 40. a 50. rokiem życia. Pojawienie się kryzysu ma często związek z upływającym czasem oraz z analizą swego dotychczasowego życia. Pojawiać się może uczucie, że jakąś szansę się w życiu przegapiło i że umknęło nam coś ważnego. Uczucie, że nie zrealizowaliśmy się, staje się jedną z przyczyn gorszego nastroju, a często i stanów depresyjnych. Niezadowolenie ze swego życia rodzinnego oraz zawodowego to kolejne problemy, które tak wielu ludzi dopadają w chwili, gdy znajdują się na tzw. półmetku swego życia. Kryzys wieku średniego był przez wiele lat traktowany jako problem typowo męski. Wiadomo jednak, że przemijający czas często odbija się negatywnie i na kobiecej psychice. Jak w porę rozpoznać taki kryzys? W jaki sposób można sobie radzić z dokuczliwymi objawami takiego kryzysu?

Kryzys wieku średniego i jego objawy

Objawy kryzysu wieku średniego są dość charakterystyczne. Dla wieku przejściowego typowe staje się analizowanie swego dotychczasowego życia oraz snucie planów na przyszłość. Wiele osób, zaskoczonych szybkością mijającego czasu, postanawia zacząć intensywniej korzystać z życia. Są i tacy, którzy skupiają się na rozpamiętywaniu przeszłości i którzy coraz więcej czasu poświęcają snuciu refleksji nad swym losem. Dodatkowo należy uwzględnić wiele innych czynników, które utrudniają życie w tzw. wieku średnim. Dla wielu osób jest to czas pożegnania z rodzicami, których śmierć staje się dodatkową przyczyną osamotnienia. Dla kobiet dodatkowym problemem stają się… dorosłe dzieci. Uczucie osamotnienia pojawia się w chwili, gdy dziecko wyfruwa z rodzinnego gniazdka i uwalnia spod matczynej opieki. Dla kobiet, które do tej pory życie poświęcały przede wszystkim rodzinie, taka sytuacja staje się wyjątkowo trudna.

Gdy dopada nas kryzys, musimy szybko się z nim rozprawić. Co jest najważniejsze? Zrozumienie siebie samego oraz pogodzenie się ze swym losem. Dzięki temu, mimo gorzkiej nieraz refleksji nad przeszłością, łatwiej będzie nam spoglądać w przyszłość. Pamiętajmy, że choć tak wiele mamy już za sobą, wciąż czeka na nas wiele wspaniałych niespodzianek.

Komentarz(1)

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
4 × 14 =


freehbo freehealth freehealthy freeheat freehelmet freehome freehospital freehot freeice freeinformation