Home Podróże Kraków – zabytki Starego Miasta

Kraków – zabytki Starego Miasta

Kraków - Wawel
Kraków - Wawel
Kraków - Rynek
Kraków
Kraków - Floriańska
1

To miasto samo w sobie jest wielkim zabytkiem architektury, o czym przekonały się już tysiące turystów z całego świata. To miasto to zarazem jeden z najpiękniejszych grodów nad Wisłą, wobec którego nie można przejść obojętnie. Kraków i jego zabytkowa zabudowa to jeden z najpopularniejszych celów wycieczek turystów w Europie. Trudno wymienić tu te obiekty, które zasługują na szczególną uwagę, gdyż całe Stare Miasto jest zjawiskiem unikalnym.

Rozwijający się od IX wieku u stóp wzgórza wawelskiego Kraków początkowo posiadał nieco chaotyczną zabudowę. Dopiero w połowie XIII wieku, wraz z lokacją miasta, zaczęto większą uwagę poświęcać takim sprawom, jak układ przestrzenny. Regularny, ogromny rynek oraz gęsta sieć uliczek – to wszystko można podziwiać tu do dnia dzisiejszego.

Dziś dawny Kraków, ten z czasów lokacji miasta, zachwyca swym urokiem. Otacza go pierścień zieleni miejskiej, czyli słynne krakowskie Planty. Ten park założono w XIX wieku w miejscu dawnych murów miejskich. Dziś otacza on całe Stare Miasto będąc jednocześnie miejscem wypoczynku dla turystów i mieszkańców Krakowa. Z dawnym obwarowań miejskich zachował się tylko fragment murów ze słynnymi obiektami: Barbakanem oraz Bramą Floriańską. Przy tej bramie zaczyna swój bieg ulica Floriańska, prowadząca w stronę Rynku Głównego.

Rynek Główny w Krakowie był największym rynkiem w średniowiecznej Europie. Do dnia dzisiejszego jest największym placem miejskim w Polsce. Jego kształt jest dość ciekawy, co wynika z konieczności „dopasowania” go do już istniejącego w czasach lokacji miasta Kościoła Mariackiego. Oprócz tej wspaniałej świątyni przy Rynku Głównym znajdują się tak ważne dla Krakowa obiekty, jak Sukiennice, Wieża Ratuszowa oraz pomnik Adama Mickiewicza. Dość skromnie wyglądający kościół św. Wojciecha, który znajduje się na Rynku przy wylocie ulicy Grodzkiej, jest jednym z najstarszych kościołów miasta. Idąc w stronę Zamku Królewskiego na Wawelu ulicą Grodzką mija się kolejne ważne świątynie, jak kościół św. Andrzeja oraz barokowy kościół św. Piotra i Pawła. Warto odwiedzić również pobliżu kościół franciszkański, którego najwspanialszą ozdobą są witraże Stanisława Wyspiańskiego.

Komentarz(1)

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
18 + 29 =


freehbo freehealth freehealthy freeheat freehelmet freehome freehospital freehot freeice freeinformation
1
2