Home Sport Jaką aktywność fizyczną można uprawiać zimą w mieście?

Jaką aktywność fizyczną można uprawiać zimą w mieście?

Jaką aktywność fizyczną można uprawiać zimą w mieście?
1

Zima nasz metabolizm spada, chętniej sięgamy po słodycze, a panująca na zewnątrz ujemna temperatura oraz coraz krótszy dzień sprawiają, że nasza motywacja do ćwiczeń jest coraz mniejsza.

Jednak dla zachowania zdrowej sylwetki niezwykle ważną kwestią jest codzienna aktywność fizyczna, której nie warto pomijać przez wzgląd na pogodę panującą za oknem. Zima dostarcza bowiem wielu okazji do ciekawego i wyczerpującego treningu, zwłaszcza w mieście, gdzie posiadamy wiele możliwości wyboru rożnych form wysiłku fizycznego.

Na świeżym powietrzu

O tej porze roku jak najbardziej można kontynuować wszelkie rozpoczęte wcześniej treningi biegowe czy też rowerowe. Uprawianie sportów na świeżym powietrzu poprawia wydolność płuc oraz ogólną kondycje organizmu. Zimą wzrasta również efektywność ćwiczeń – żeby bowiem utrzymać się na śliskim i zaśnieżonym podłożu, wymagane jest większe zaangażowanie mięśni.

Należy jednak pamiętać o tym, że trening o tej porze roku wymaga specjalistycznego obuwia i stroju, które sprawiają, że organizm nie przegrzewa się nadmiernie, a stopy posiadają odpowiednią przyczepność. Jeśli jednak nie posiadamy profesjonalnego sprzętu, lepiej zrezygnować z intensywnych ćwiczeń, wybierając w ich miejsce energiczny spacer, który można wykonywać w stroju, jaki zima ubieramy na co dzień.

Ponadto oblodzone i zaśnieżone podłoże, po którym jeździmy i biegamy, może stanowić duże niebezpieczeństwo, jeśli nie jesteśmy odpowiednio wyposażeni. Kiedy jednak tempo chodu jest wolniejsze, tak jak ma to miejsce w przypadku spaceru, łatwiej zareagować na pojawiające się zagrożenia i uniknąć urazu.

Jak zróżnicować codzienny wysiłek fizyczny?

Dla miłośników aktywności fizycznej zima posiada jednak także i zalety. Jest to bowiem jedyna pora roku, w trakcie której do ćwiczeń można wykorzystać śnieg oraz lód. Doskonałym urozmaiceniem codziennych treningów na świeżym powietrzu może być nordic walking, który z powodzeniem można wykonywać w miejskich parkach. Polega on na trenowaniu szybkiego marszu przy zastosowaniu kijków narciarskich w obu rękach. Jest to niezwykle efektywna aktywność fizyczna, która angażuje dużą ilość mięśni.

Kondycję fizyczną poprawić można również poprzez jazdę na łyżwach. W każdym mieście co roku buduje się kilka ślizgawek, które za niewielką opłatą, dają możliwość urozmaicenia zimowych ćwiczeń. Jest to doskonała okazja, aby wzmocnić swoje siły oraz popracować nad zdolnościami utrzymywania równowagi. Trening ten umożliwia również opanowanie strachu przed kontuzjami.

Kusząca alternatywa

Niskie temperatury mogą jednak skutecznie odstraszyć nawet najbardziej zatwardziałych miłośników ćwiczeń na świeżym powietrzu. Wysiłek fizyczny powinien przede wszystkim przynosić przyjemność. Dlatego jeśli nie odpowiada nam pogoda panująca za oknem, nie katujmy się na siłę.

Nie warto jednak całkowicie rezygnować z treningów. W takim wypadku doskonałym rozwiązaniem jest wykupienie karnetu na basen, siłownie, aerobik, kurs taneczny, pilates czy tez fitness, co umożliwia uprawianie aktywności fizycznej w zamkniętych pomieszczeniach o każdej porze dnia, niezależnie od warunków atmosferycznych. Możemy wówczas dostosować rodzaj i intensywność ćwiczeń do indywidualnych preferencji oraz kondycji organizmu, co pozwala na stworzenie kompleksowego programu treningowego.

Komentarz(1)

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
12 − 8 =


freehbo freehealth freehealthy freeheat freehelmet freehome freehospital freehot freeice freeinformation