Urządzenia wielkoformatowe są szeroko stosowane w przemyśle poligraficznym. Chodzi między innymi o składarki, które zmniejszają format druku. Mniejsze arkusze sprawiają mniej kłopotów podczas magazynowania i transportu, a praca z nimi jest dużo wygodniejsza. Jak wygląda praca takiego urządzenia?
Zastosowanie składarek do papieru
Dla osób spoza branży pojęcie składarki do papieru może brzmieć niezwykle obco. Warto zatem przybliżyć nieco specyfikę urządzenia, które działa z dużą dokładnością, efektem czego jest estetycznie prezentujący się druk, który łatwiej przenosić i przechowywać.
DKS – dostawca sprzętu drukującego oferuje różne modele falcerek. Falcerka, bo takim terminem również określa się składarkę, jest maszyną introligatorską. Przypomina nieco składany stół, lecz kryje się za tym bardziej rozbudowana konstrukcja. Za pośrednictwem panelu ustala się parametry trybów składania, a maszyna jest w stanie składać nawet ponad 20 metrów papieru w ciągu minuty.
Działanie składarki do papieru – podstawowe informacje
Programy składania decydują o tym, w jaki sposób składarka do papieru kształtuje arkusze. Istotne jest też, z jakim rodzajem falcerki mamy do czynienia. Istnieją bowiem nożowe, w ramach których to tępy nóż trafiający między rolki składające powoduje złam; kasetowe, gdzie złożenie następuje pod wpływem działalności wałka, a także lejowe.
Przykładowo falcerki przydają się podczas składania ulotek. Arkusze w pełnym wymiarze trafiają na taśmę, gdzie w mgnieniu oka odbywa się cały proces, efektem czego jest ładnie złożony materiał reklamowy lądujący po przeciwnej stronie maszyny.
Z kolei urządzenia w mniejszym formacie wybierane są do biur lub kancelarii, gdzie prowadzona jest częsta wymiana korespondencji. Do podajnika wkłada się arkusze, wprawia mechanizm w ruch, a urządzenie dostarczy druk w wymiarach zgodnych z poczynionymi ustawieniami.
Składarki do papieru imponują szybkością pracy oraz precyzją. Dodatkowo może odbywać się zarówno łamanie równoległe, jak i prostopadłe.