Home Technologia Czym kierować się przy wyborze klawiatury?

Czym kierować się przy wyborze klawiatury?

Czym kierować się przy wyborze klawiatury?
1

Przy zakupie klawiatury użytkownik nie powinien kierować się tylko ceną i nazwą producenta, ale tym, do czego zamierza jej używać: grania, pisania, a może jednego i drugiego? Przy trzech typach klawiatur, różniących się od siebie znacznie, poznanie ich zalet i wad jest kluczowe.

Na chwilę obecną (pomijając wszelkie hybrydy) możemy wyróżnić trzy typy klawiatur: membranowe, nożycowe lub mechaniczne. Ich najważniejszymi wyróżnikami są cena, żywotność, siła aktywacji, czas reakcji i dokładność.

Dla oszczędnych

Klawiatury membranowe wciąż są najpopularniejszym i najtańszym typem tego rodzaju peryferii. Pod przyciskami znajdują się trzy membrany. Po naciśnięciu klawisza, znajdująca się pod nim gumowa kulka, dociska membranę i wytwarza w ten sposób sygnał przesyłany do komputera. Minusem tego rozwiązania jest mniejsza dokładność i wytrzymałość urządzenia. Dlatego też zawodowi gracze, czy nawet ci użytkownicy, którzy amatorską grę online traktują bardzo poważnie, raczej stronią od membran.

Dla lubiących kompromisy

Drugą opcją jest zakup klawiatury o mechanizmie nożycowym, gdzie klawisz ulokowany jest na specjalnych „nożycach”. Te mają stabilizować przyciski, wpływając przy tym pozytywnie na ich szybkość działania i żywotność. Urządzenia te uchodzą za rozsądny kompromis między mechanikami a membranami; są ciche i doskonale nadają się do pisania – dlatego można je najczęściej spotkać w laptopach.

Dla najbardziej wymagających

Wreszcie dochodzimy do obiektu pożądania wielu graczy: klawiatury mechanicznej. Każdy z klawiszy w mechaniku posiada niezależny od innych przełącznik przesyłający sygnał. Takie rozwiązanie wymaga nieco większej siły potrzebnej do aktywacji przycisku, ale za to gracz nie musi się martwić o opóźnienia. Wady? Cena i głośność działania – taki jest jednak koszt najlepszej jakości.

Jeszcze większy wybór

Do tego dochodzi też szeroki wybór przełączników w mechanikach: Outemu, Kailh czy zdecydowanie najpopularniejsze spośród nich Cherry MX. Na tym jednak nie koniec, bowiem każdy ze switchów występuje w różnych wersjach, różniących się m.in. głośnością działania, czy potrzebną do aktywacji siłą. Do tych najczęściej spotykanych należą redy, browny czy blue, ale są też i inne opcje. Przykładowo szwedzki producent Mionix zaimplementował w swojej klawiaturze Zibal 60 przełączniki Cherry MX black, uznawane za typowe do gamingu.

Dla każdego coś miłego

Wybór wydaje się więc prosty: chcemy tanią klawę do okazyjnego grania? W takiej sytuacji najlepiej sprawdzi się klawiatura membranowa. Wybierając ciszę i wygodę w pisaniu, powinniśmy kupić klawiaturę nożycową. Jeśli jednak bardzo zależy nam na najwyższym możliwym komforcie i wytrzymałości w grach, wtedy najrozsądniejszym wyjściem będzie zakup klawiatury mechanicznej.

Komentarz(1)

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
23 × 3 =


freehbo freehealth freehealthy freeheat freehelmet freehome freehospital freehot freeice freeinformation