Home Zdrowie i Uroda Co to jest BMI – jak ocenić swoją sylwetkę?

Co to jest BMI – jak ocenić swoją sylwetkę?

Co to jest BMI – jak ocenić swoją sylwetkę?
0

Na pewno spotkałaś się z tym zwrotem jeszcze w szkole. Może w gabinecie lekarskim albo natknęłaś się na niego w Internecie. BMI. Co to jest? To skrót od Body Mass Index, czyli wskaźnik masy ciała. Po co się go liczy? Naukowcy, do których należą również lekarze medycyny, szukają sposobów na sprowadzenie skomplikowanej maszynerii, jaką jest ludzkie ciało, do rzędu cyfr.

Robią to za pomocą norm. Norm czego? Na przykład parametrów krwi, ciśnienia czy właśnie wagi. Dzięki temu wszyscy wiedzą, że norma ciśnienia tętniczego to 120/80, a jeśli w gabinecie lekarskim, w trakcie rutynowego pomiaru wyjdzie Ci wynik powyżej 140/90, to dostaniesz leki na nadciśnienie. Nie potrzeba już żadnych dodatkowych badań i tak jest na całym świecie. Podobnie, jeśli jesteś kobietą i w morfologii Twoja hemoglobina będzie poniżej ustalonej normy, to lekarz może podejrzewać anemię i zlecić dalsze badania. Dzięki normom leczenie ludzi jest o wiele prostsze. Tak samo jest z masą ciała. BMI to porównanie Twojej wagi do Twojego wzrostu na przykład za pomocą takiego prostego kalkulatora.

Kto liczy taki wskaźnik?

Może to być Twój lekarz rodzinny, chcący sprawdzić, czy ważysz za dużo, czy za mało. Może to być dietetyk, do którego udasz się po rozpisanie jadłospisu albo trener personalny na siłowni, układający dla Ciebie treningi. Możesz to też być Ty sama, chcąca sprawdzić, ile powinnaś schudnąć, żeby mieścić się w normie. W Internecie znajdują się gotowe kalkulatory liczące BMI, ale możesz również policzyć go sama. Wystarczy do tego kalkulator i znajomość wzoru. Wersję w excelu pobierzesz z tej strony.

Czy warto liczyć BMI?

Tak. Wskaźnik masy ciała szybko pokaże Ci, czy powinnaś schudnąć albo przytyć. Wystarczy, że znasz swoją masę ciała i wzrost. Nie potrzebujesz żadnej skomplikowanej maszynerii, jak te do pomiaru zawartości procentowej tłuszczu w ciele. Możesz policzyć BMI w domowym zaciszu i dowiedzieć się, czy Twoja waga jest prawidłowa. Dowiesz się również, jaki jest zdrowy przedział wagi dla Twojego wzrostu.

Co, jeśli mój wynik jest nieprawidłowy?

Z większości kalkulatorów dowiesz się nie tylko, czy Twój wynik jest prawidłowy, ale też, ile powinna wynosić Twoja masa ciała. Wystarczy odjąć Twoją masę ciała od maksymalnej masy, jaką wskazuje kalkulator dla Twojego wzrostu, a dowiesz się, ile powinnaś schudnąć. W przypadku niedowagi odejmuj minimalną wagę ciała z kalkulatora od swojej wagi, a zobaczysz, ile powinnaś przytyć. Nie przejmuj się, jeśli wynik jest duży, ale też nie lekceważ go, nawet jeśli jest mały. Zaplanuj zmianę jadłospisu i stylu życia.

W jakim tempie mogę przytyć?

Oczywiście na rynku roi się od magicznych diet, które gwarantują parę kilo mniej w tydzień, a nawet więcej. Zignoruj je. W ten sposób zapracujesz wyłącznie na efekt jo-jo. Zdrowe tempo chudnięcia to jeden kilogram tygodniowo. Jeśli będziesz się go trzymać, dieta nie będzie takim szokiem dla organizmu (jakim są głodówki i monotematyczne jadłospisy). Taki sposób odżywiania będzie bardziej naturalny, a ciało nadąży z wydalaniem toksyn zmagazynowanych w tkance tłuszczowej. Z kolei skóra mniej straci na jędrności, jeśli będziesz chudła powoli i wspomożesz ją za pomocą masaży i kremów ujędrniających.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
22 × 26 =


freehbo freehealth freehealthy freeheat freehelmet freehome freehospital freehot freeice freeinformation