Home Podróże Antalya i jej atrakcje

Antalya i jej atrakcje

waterfall-523544_1280
mosque-of-yivli-seminars-73845_1280
hadrians-gate-65256_1280
booked-75192_1280
antalya-218626_1280
Antalya
1

Antalya, ze względu na walory wypoczynkowe oraz wspaniałe zabytki, stała się najchętniej odwiedzanym miejscem na tureckim wybrzeżu Morza Śródziemnego. Jest to jeden z najprężniej rozwijających się kurortów, jakim może oczarować współczesna Turcja. Jak można spędzić wczasy na jej terenie? Jakimi atrakcjami to miasto może oczarować turystów?

Antalya i jej walory

Piękne plaże, malownicza okolica oraz moc słońca – oto najważniejsze zalety tego kurortu. Antalya sławę zawdzięcza przede wszystkim świetnej pogodzie, a turystyczny sezon trwa tu przez prawie cały rok. Łagodny klimat sprawia, że miejscowość ta świetnie sprawdza się jako kurort na rodzinne wczasy. Ciekawe zabytki w okolicy oraz atrakcyjna starówka zapewniają też moc atrakcji tym, dla którym letni wypoczynek nad morzem nie oznacza tylko lenistwa na plaży. W mieście, którego historia sięga II wieku p. n.e., każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego. Co warto zobaczyć w czasie pobytu w turystycznej stolicy śródziemnomorskiego wybrzeża Turcji?

Z wizytą na starym mieście

Do najważniejszych atrakcji w tym kurorcie należy potężna cytadela, którą dzięki gruntownej restauracji została udostępniona turystom do zwiedzania. Drugim symbolem miasta stała się Wieża Zegarowa, wzniesiona w połowie XIII wieku jako element miejskich fortyfikacji. Antalya może się również pochwalić wspaniałymi meczetami. Tym najcenniejszym jest pochodzący z I połowy XIII wieku Żłobkowany Meczet, uznawany za jedną z najstarszych budowli seldżuckich w tej części kraju. Jego ozdobiony ceramicznymi płytkami minaret już z daleka przyciąga uwagę, a dodatkową ciekawostką jest znajdujący się przy meczecie basen. Szkoła religijna oraz meczet utworzony dzięki przekształceniu bizantyjskiej świątyni to kolejne atrakcje miasta. Perełką jest tu również Święty Minaret – jedyna pozostałość po zniszczonym w XIX stuleciu meczecie, którego historia sięgała… II wieku. Podstawą meczetu była bowiem rzymska świątynia, którą z czasem przekształcono w kościół bizantyjski, a następnie – w meczet. Inną pamiątką z czasów rzymskich jest Brama Hadriana.

Na miłośników historii w tym gwarnym kurorcie czeka też wyjątkowa placówka muzealna. To Muzeum Archeologiczne, uznawane za jedną z najważniejszych placówek muzealnych w całej Turcji. W tym muzeum na dobrą zabawę może liczyć cała rodzina. Powstała tu ciekawa sala, w której dzieci mogą w atrakcyjny sposób poznawać przeszłość. Na ich rodziców czeka z kolei wspaniała wystawa, składająca się z cennych zabytków odkrytych w okolicy miasta. Prehistoryczne znaleziska z pobliskich jaskiń oraz posągi greckich bogów stanowią wyjątkową kolekcję, której koniecznie trzeba poświecić nieco więcej uwagi.

Z dala od kurortu: gdzie warto się wybrać?

Korzystne położenie i dobra komunikacja to czynniki, dzięki którym Antalya stała się doskonałym punktem wypadowym dla turystów pragnących urządzać wycieczki po najciekawszych zakątkach wybrzeża. Gdzie warto się wybrać? Uwagę miłośników dawnych fortyfikacji przyciąga ukryta w górach miejscowość Termossos, z kolei dla miłośników czasów prehistorycznych mogą zadziwić pobliskie jaskinie. W takich jaskiniach, jak Karain Magarasi, znaleziono ślady pobytu człowieka już z okresu paleolitu. W wapiennych okolicach popularnego kurortu nie brak i ciekawych, malowniczych zakątków. Wąwozy oraz wodospady są kolejną atrakcją, dzięki której miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą połączyć wypoczynek na plaży z wycieczkami po wyjątkowo pięknych terenach.

Antalya i jej atrakcje od lat cieszą się wielką popularnością. W efekcie wczasy na jej terenie oferuje już niemal każde biuro podróży, a chętnych na wypoczynek w tej części Turcji nie brakuje. Dla miłośników historii oraz amatorów sportów wodnych jest ona doskonałym miejscem, w którym można spędzić czas w wyjątkowo ciekawy sposób.

Komentarz(1)

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
6 ⁄ 3 =


freehbo freehealth freehealthy freeheat freehelmet freehome freehospital freehot freeice freeinformation